אודות

שמי נעמה שוחט לנס, אני נשואה ואם לשני בנים, מתגוררת במצפה גיתה שבגליל המערבי. במקצועי, אני פסיכולוגית קלינית מומחית.

מתוך החוויה האישית שלי, חוויה של שני הריונות תקינים, לידות טבעיות, בעל תומך ושני ילדים בריאים, אני יודעת היטב כי גם כאשר הכל כשורה, ההתמודדות היומיומית עם החיים דורשת מאיתנו למתוח את גופנו ונפשנו עד הקצה.

הופתעתי לגלות על עצמי, כמו גם על מטופלי, כי המילה "בריאות" איננה בראש סדר העדיפויות שלנו, לא כשאיפת חיים ולא כמטרה טיפולית. זאת כמובן כל עוד ניתן לתפקד, לקום בבוקר, להכין סנדוויצ'ים, לצאת לעבודה.

במפגש הטיפולי אצלי בקליניקה, הבריאות הנפשית והפיזית מוצבת כמטרה טיפולית עליונה והיא מוגדרת באופן אישי לגבי כל אחד ואחת מאיתנו.

הגדרת הבריאות כערך עליון, יוצרת בהירות לגבי הדרך שיש לצעוד בה הלאה בחיים ובטיפול.

הכשרתי כפסיכולוגית קלינית הייתה רוב רובה מבוססת על התיאוריות והפרקטיקה הפסיכואנליטית, אשר מטרתה ללוות את המטופל במסעו פנימה, להגדיל את המרחב הפנימי העומד לרשותו ולעזור לו למצוא פשר ולהגיע לתובנות עמוקות העומדות בבסיס אישיותו.
בטיפולים רבים, מדובר על תהליך של התפתחות וגיבוש זהות נפרדת, בוגרת ועצמאית, כאשר הקשר הטיפולי מהווה סביבה מיטיבה ותומכת לגדילה.

בנוסף לתפיסת העולם הפסיכואנליטית, נחשפתי לשיטות טיפול קוגניטיביות והתנהגותיות, ואני משלבת אותן בעבודה הטיפולית.

בתוך מסע ההתפתחות האישי שלי פגשתי את הרפואה הסינית. ככל שהעמקתי את הבנתי בעולם זה, וחוויתי את השפעות הטיפול על בשרי, ראיתי את החיבורים בין עולם הפסיכולוגיה והתיאוריות הפסיכואנליטיות לבין פילוסופיות הזן והטאו. אני מביאה את התובנות שלי על יחסי הגומלין בין הגוף והנפש אל הטיפול הפסיכולוגי.

כל דרך תמיד תתחיל בצעד הראשון, הרגישו חופשי לפנות אלי בכל שאלה או התייעצות…

השכלה:

  • תואר ראשון B.A. בפסיכולוגיה וביולוגיה, אוניברסיטת תל אביב.
  • תואר שני M.A. בפסיכולוגיה קלינית של הילד, אוניברסיטת בר-אילן.

ניסיון קליני:

  • מ 2015 ועד היום: בעלת קליניקה פרטית לפסיכותרפיה.
  • מ 2010 עד 2016:  פסיכולוגית בעמותת "חוף הגליל" מרכז לטיפול בילד ובמשפחה.
  • בעלת ניסיון בטיפול במצבי דיכאון, חרדה, התמודדות עם  קשיים בינאישיים והתערבות במצבי משבר
  • בילדים, מתבגרים ומבוגרים וכן בהדרכת הורים.
  • 2014: במסגרת ההתמחות הקלינית עבדתי כפסיכולוגית במחלקה פסיכיאטרית במרכז הרפואי לבריאות הנפש "מזרע": עבודה עם נפגעי נפש, ובעיקר עם מצבים של פסיכוזה פעילה.
  • 2008-2009: עבדתי ב"מתאמת טיפול" בדיור מוגן "ענבלים": עבודה שיקומית עם נפגעי נפש.
  • 2004-2006: במהלך הכשרתי, עבדתי כפסיכולוגית בקליניקה באוניברסיטת בר-אילן, וכן בשרות הפסיכולוגי החינוכי ברעננה: עבודה טיפולית עם ילדים, מתבגרים והוריהם.

מאמרים לקריאה נוספת

בריאות כמטרה טיפולית?

הופתעתי לגלות על עצמי, כמו גם על רבים ממטופלי, כי המילה "בריאות" איננה בראש רשימת סדר העדיפויות שלנו, לא כמטרה טיפולית ולא כשאיפת חיים. זאת כמובן כל עוד ניתן לתפקד, לקום בבוקר, להכין סנדוויצ'ים, לצאת [...]

מה זה אומר להיות בריאה?

כל-כך התרגלנו למיגרנות, כאבי המחזור החזקים, לשכמות התפוסות ולדלקות בדרכי השתן, שלעיתים כבר איננו מבחינות בהם. מה שיותר חמור בעיני, היא העובדה שרובנו הגדול מסתובבות עם סימפטומים של חרדה ו/ או דיכאון , מבלי שום [...]

בניית עמוד שדרה

מי אני? מה אני רוצה? מה אני אוהבת? מה נכון לי? מה מחזק אותי ומה מחליש אותי? נשמע טריוויאלי, אבל לא... רובנו הגדול מתקשות לענות על שאלות אלו, אם בכלל לקחנו את הזמן לעצור ולחשוב [...]

תשוקה, מיניות ובהירות במחשבה

אז מה עושים עם כל הבריאות הזאת? אני כבר לא עסוקה כל היום בתכנון החופשה הבאה, כי הבנתי שהכי נכון לי להיות בבית... ואינני מתרוצצת ממקום למקום כדי לשמור על קשרים שלא תמיד תורמים [...]