כל-כך התרגלנו למיגרנות, כאבי המחזור החזקים, לשכמות התפוסות ולדלקות בדרכי השתן, שלעיתים כבר איננו מבחינות בהם. מה שיותר חמור בעיני, היא העובדה שרובנו הגדול מסתובבות עם סימפטומים של חרדה ו/ או דיכאון , מבלי שום מודעות לכך (כי זו הנורמה).

תופעות של חרדה "נורמטיביות" כוללות מחשבות מטרידות, קשיי שינה, "אכילה רגשית" ,עשייה אובססיבית, וכל אותם מקומות בהם קשה לנו לשחרר שליטה, אם בניהול הבית ואם בגידול הילדים. לעיתים המופע של החרדה היא דווקא בהימנעות ודחיינות מהתמודדות עם אתגרים קטנים וגדולים.

את הדיכאון ה"נורמטיבי" נפגוש בעייפות, בחוסר חשק המיני, במחשבות של ביקורת עצמית, וגם כמו את החרדה בקשיים סביב שינה ואכילה. בדרך כלל הסימפטומים משתלבים אחד בשני, יוצרים סבל ותסכול ומקשים עלינו בהתמודדות היומיומית.

יש מאיתנו שהנטייה שלה היא להפנות פנימה את התסכול, להרגיש חסרת ערך וחסרת אונים, ויש מי שתבחר להפנות את התסכול החוצה, בדרך כלל כלפי בן/בת הזוג , שאינם מבינים ואינם מצליחים להיענות באופן מותאם לצרכיה. כך או כך נוצרים קשיים בזוגיות, בהורות וביחסים בינאישיים אחרים, התורמים ומחזקים את הסימפטומים הנפשיים והגופניים כאחד.

להיות נקייה מסימפטומים אינו אומר לא לחוות כאבים (פיזיים ונפשיים).

באופן פשטני ביותר, כמתבוננת בהשפעת הדיקור הסיני עלי ועל מטופלי, אני יכולה לומר כי ב"מלחמה" נגד הדיכאון, הטיפול מעניק כוח חדש לגוף.

כשיש כוח בגוף, יש פחות חשק לרדת על חפיסת שוקולד, ואח"כ להרגיש שמנה…כשיש כוח בגוף, אפשר לתקתק את הבית אחרי שהילדים הולכים לישון ולא לקום לכיור מלא כלים, או להירדם בתחושה שאני אישה "לא מתפקדת". כשיש כוח בגוף, יש חשק מיני ויותר סבלנות.. כשיש כוח בגוף מבינים עד כמה לא היה כוח בגוף, ואיך מצבים של "דיכי" היו בעצם נגזרת של עייפות וחוסר כוחות.

תופעות של חרדה נתפסות בראי הרפואה הסינית (באופן פשטני) כחום ואנרגיה העולים למעלה במקום לרדת למטה. מה זה אומר? זה אומר שאנו מסתמכות יתר על המידה על חוכמה ויידע, במקום לחיות חיים מלאי תשוקה, בריאות וכוח. זה אומר שבמקום להרגיש תאווה לחיים, אנו חושבות מה עוד צריך להספיק היום, ואיפה הייתי בסדר או לא בסדר. הטיפול בחרדה הוא על ידי הנעה של אותה אנרגיה במורד הגוף אל הבטן התחתונה. כתוצאה, הראש נותר נקי, המחשבה בהירה יותר והלחץ בחזה יורד.

כאשר יש "צ'י" (כוח), והמוח אינו מוצף בחרדה וביקורת עצמית, ניתן להתמודד עם כאב מבלי "ליפול" לסבל הנלווה. אפשר לנוח כשהגוף מתעייף, מבלי להיכנס ל"דיכאון", ואפשר לזהות מצבים בהם הכל "עולה למעלה" מבלי להילחץ.

העבודה הפסיכולוגית היא בזיהוי הנכון של המצבים הנפשיים המציפים אותנו, ולמידה של דרכים חדשות להתמודדות בריאה יותר איתם.

הרגישו חופשי לפנות אלי בכל שאלה או התייעצות…

בריאות כמטרה טיפולית?

הופתעתי לגלות על עצמי, כמו גם על רבים ממטופלי, כי המילה "בריאות" איננה בראש רשימת סדר העדיפויות שלנו, לא כמטרה טיפולית ולא כשאיפת חיים. זאת כמובן כל עוד ניתן לתפקד, לקום בבוקר, להכין סנדוויצ'ים, לצאת [...]

מה זה אומר להיות בריאה?

כל-כך התרגלנו למיגרנות, כאבי המחזור החזקים, לשכמות התפוסות ולדלקות בדרכי השתן, שלעיתים כבר איננו מבחינות בהם. מה שיותר חמור בעיני, היא העובדה שרובנו הגדול מסתובבות עם סימפטומים של חרדה ו/ או דיכאון , מבלי שום [...]

בניית עמוד שדרה

מי אני? מה אני רוצה? מה אני אוהבת? מה נכון לי? מה מחזק אותי ומה מחליש אותי? נשמע טריוויאלי, אבל לא... רובנו הגדול מתקשות לענות על שאלות אלו, אם בכלל לקחנו את הזמן לעצור ולחשוב [...]

תשוקה, מיניות ובהירות במחשבה

אז מה עושים עם כל הבריאות הזאת? אני כבר לא עסוקה כל היום בתכנון החופשה הבאה, כי הבנתי שהכי נכון לי להיות בבית... ואינני מתרוצצת ממקום למקום כדי לשמור על קשרים שלא תמיד תורמים [...]

ומה איתנו הגברים?

הבחירה שלי לפנות לנשים ולהתייחס לסוגיות שבהורות ובזוגיות, הייתה בחירה להביא בדרך זו גם את עצמי. יחד עם זאת, כל הכתוב נוגע גם לגברים ולאנשים בכל שלבי חייהם. בעבודתי בקליניקה, אני פוגשת גם מתבגרים ומתבגרות, [...]