העיקר הכוונה…? לא!

מכירים את המשפט הזה? "העיקר הכוונה"?

מישהו קנה לכם מתנה לחג שאיננה לטעמכם… אבל העיקר הכוונה.
היו לו כוונות טובות, ולכן אנחנו לא רק שנסלח לו על שפיספס בגדול את הטעם והצרכים שלנו, אלא שחלקנו אף נרגיש מעט אשמים על שאיננו אוהבים את מה שקיבלנו, ונשקיע מחשבה במה אפשר בכל זאת לעשות עם אותו חפץ מיותר.

מי שמכיר את המשפט בוודאי שמע אותו כבר בגיל צעיר.
ילדים, בעזרת הרבה כוונות טובות, מצליחים לחולל נזקים שונים:  ללכלך את כל המטבח בניסיון להפתיע בארוחה, לשבור מכשירי חשמל בניסיון לתקן אותם (על אף שהיו תקינים) וכדומה. במקרה זה, הסלחנות שלנו היא בדרך כלל במקום, ולעיתים גם העידוד שאנו מסננים בין השיניים בעת שאנו נאלצים לנקות אחריהם ולספוג את הנזק הכספי. התנסויות אלה הם חלק מהתפתחות תקינה.

אך המשפט הזה מלווה אותנו פנימית גם אל עולם המבוגרים.

מטופלת הגיעה נסערת לפגישה. בן זוגה החליט להפתיע אותה וקנה לשניהם כרטיסים לתאילנד לחופשה בת שבועיים, מתנה ליום הולדתה.
איזה כייף!
אז לא.. לה זה דווקא לא התאים.
היא הייתה באותה תקופה בעיצומו של פרויקט חשוב בעבודה. לראשונה בהרבה זמן היא הרגישה טוב מבחינה מקצועית, וזה נתן לה המון סיפוק וכוח.
היא הגיע כועסת על כך שבן זוגה לא רואה את הצרכים והרצונות האמיתיים שלה, אך יחד עם זאת הרגישה אשמה וגם משותקת בשל הכוונות הטובות העומדות מאחורי הג'סטה הרומנטית.

הזוג נסע לתאילנד. החופשה לא הייתה כל כך מוצלחת. המטופלת התקשתה להתנתק מהמשרד, ובן זוגה נעלב וכעס על כך. היא חזרה מותשת ומתוסכלת ונדרשה להתמודד עם עומס מצטבר של עבודה.
אבל העיקר הכוונה.

 

דוגמה מעולם אחר:
הורים לפעוטות בימינו מבלים שעות רבות בגני השעשועים. ההורים נבדלים ביניהם במידה בה הם שומרים על ילדיהם כאשר אלו מטפסים על מתקני הגן. הורים מלאי דאגה וכוונות טובות אינם מאפשרים לילדיהם את החופש הנדרש. ילדים זקוקים למרחב על מנת שיממשו את הפוטנציאל הגלום בהם מבחינה תפיסתית מוטורית, ילמדו את הגבולות של גופם, ויחוו תחושת מסוגלות. הורים אלו יגידו שהם שומרים על ילדם שלא יפול, שלא יחווה כאב, ושחס וחלילה לא יקרה לו משהו רציני. נשמע מאד הגיוני.

בגילאים מאוחרים יותר, נמצא הורים שינסחו לילדיהם את תשובותיהם בשיעורי הבית. שוב ההורה, בכוונותיו הטובות יצדיק את עצמו: "הילד נזכר רק ב2100 שיש שיעורים למחר, והוא כבר עייף, אז למה שיגיע מחר ללא שיעורים, יתבייש ואולי יצטרך להשלים על חשבון הפסקה?"
וכך, בכוונה טובה נשללה מהילד האפשרות ללמוד שיעור חשוב על השלכות מעשיו ואולי גם הזדמנות לקחת אחריות ולשנות הרגלים.

בחרתי בשתי דוגמאות יחסית פשוטות, אך אם ניבחן את עצמינו ואת הסביבה שלנו, נגלה כי תסכולים וקונפליקטים רבים יושבים על המפגש בין כוונות לבין תוצאות בשטח.
אם זה בין הכוונות לבין תוצאות המעשים שלנו, ואם של בני הזוג שלנו, ההורים שלנו, החברים שלנו וכמובן גם של המנהיגים שלנו.

אז לא-ברוב הגדול של המקרים, העיקר היא לא הכוונה.

העיקר היא התוצאה, ותמיד תמיד, המדד הוא הבריאות.

הרגישו חופשי לפנות אלי בכל שאלה או התייעצות…

בריאות כמטרה טיפולית?

הופתעתי לגלות על עצמי, כמו גם על רבים ממטופלי, כי המילה "בריאות" איננה בראש רשימת סדר העדיפויות שלנו, לא כמטרה טיפולית ולא כשאיפת חיים. זאת כמובן כל עוד ניתן לתפקד, לקום בבוקר, להכין סנדוויצ'ים, לצאת [...]

מה זה אומר להיות בריאה?

כל-כך התרגלנו למיגרנות, כאבי המחזור החזקים, לשכמות התפוסות ולדלקות בדרכי השתן, שלעיתים כבר איננו מבחינות בהם. מה שיותר חמור בעיני, היא העובדה שרובנו הגדול מסתובבות עם סימפטומים של חרדה ו/ או דיכאון , מבלי שום [...]

בניית עמוד שדרה

מי אני? מה אני רוצה? מה אני אוהבת? מה נכון לי? מה מחזק אותי ומה מחליש אותי? נשמע טריוויאלי, אבל לא... רובנו הגדול מתקשות לענות על שאלות אלו, אם בכלל לקחנו את הזמן לעצור ולחשוב [...]

תשוקה, מיניות ובהירות במחשבה

אז מה עושים עם כל הבריאות הזאת? אני כבר לא עסוקה כל היום בתכנון החופשה הבאה, כי הבנתי שהכי נכון לי להיות בבית... ואינני מתרוצצת ממקום למקום כדי לשמור על קשרים שלא תמיד תורמים [...]

ומה איתנו הגברים?

הבחירה שלי לפנות לנשים ולהתייחס לסוגיות שבהורות ובזוגיות, הייתה בחירה להביא בדרך זו גם את עצמי. יחד עם זאת, כל הכתוב נוגע גם לגברים ולאנשים בכל שלבי חייהם. בעבודתי בקליניקה, אני פוגשת גם מתבגרים ומתבגרות, [...]